By Lewis Gould

The United States doesn’t have a team in the fight, but:

The 21st edition of the World Cup will start Thursday, the first time that the tournament will be held in Russia.

A total of 32 teams will be competing, with the group stage set for June 14-June 28, Round of 16 from June 30-July 3, quarterfinals on July 6-7, semifinals on July 10-11 and the final on July 15.

WHEN: June 14-July 15

TV INFO: English-language broadcast on FOX or FS1 (stream on Fox Sports Go). Spanish-language broadcast on Telemundo or NBC Universo

SCHEDULE:

All times Eastern

Thursday, June 14
Russia vs. Saudi Arabia (in Moscow), 11 a.m. ET on FOX
 
Friday, June 15
Egypt vs. Uruguay (in Yekaterinburg), 8 a.m. on FS1
Morocco vs. Iran (in Saint Petersburg), 11 a.m. on FOX
Portugal vs. Spain (in Sochi), 2 p.m. on FOX
 
Saturday, June 16
France vs. Australia (in Kazan), 6 a.m. on FS1
Argentina vs. Iceland (in Moscow), 10 a.m. on FOX
Peru vs. Denmark (in Saransk), Noon on FS1
Croatia vs. Nigeria (in Kaliningrad), 3 p.m. on FS1
 
Sunday, June 17
Costa Rica vs. Serbia (in Samara), 8 a.m. on FOX
Germany vs. Mexico (in Moscow), 11 a.m. on FS1
Brazil vs. Switzerland (in Rostov-on-Don), 2 p.m. on FS1
 
Monday, June 18
Sweden vs. South Korea (in Nizhny Novgorod), 8 a.m. on FS1
Belgium vs. Panama (in Sochi), 11 a.m. on FS1
Tunisia vs. England (in Volgograd), 2 p.m. on FS1
 
Tuesday, June 19
Colombia vs. Japan (in Saransk), 8 a.m. on FS1
Poland vs. Senegal (in Moscow), 11 a.m. on FOX
Russia vs. Egypt (in Saint Petersburg), 2 p.m. on FOX
 
Wednesday, June 20
Portugal vs. Morocco (in Moscow), 8 a.m. on FS1
Uruguay vs. Saudi Arabia (in Rostov-on-Don), 11 a.m. on FOX
Iran vs. Spain (in Kazan), 2 p.m. on FOX
 
Thursday, June 21
France vs. Peru (in Yekaterinburg), 8 a.m. on FS1
Denmark vs. Australia (in Samara), 11 a.m. on FOX
Argentina vs. Croatia (in Nizhny Novgorod), 2 p.m. on FOX
 
Friday, June 22
Brazil vs. Costa Rica (in Saint Petersburg), 8 a.m. on FS1
Nigeria vs. Iceland (in Volgograd), 11 a.m. on FOX
Serbia vs. Switzerland (in Kaliningrad), 2 p.m. on FOX
 
Saturday, June 23
Belgium vs. Tunisia (in Moscow), 8 a.m. on FOX
Germany vs. Sweden (in Sochi), 11 a.m. on FOX
South Korea vs. Mexico (in Rostov-on-Don), 2 p.m. on FOX
 
Sunday, June 24
England vs. Panama (in Nizhny Novgorod), 8 a.m. on FS1
Japan vs. Senegal (in Yekaterinburg), 11 a.m. on FOX
Poland  vs. Colombia (in Kazan), 2 p.m. on FOX
 
Monday, June 25
Saudi Arabia vs. Egypt (in Volgograd), 10 a.m. on FS1
Uruguay vs. Russia (in Samara), 10 a.m. on FOX
Iran vs. Portugal (in Saransk), 2 p.m. on FOX
Spain vs. Morocco (in Kaliningrad), 2 p.m. on FS1
 
Tuesday, June 26
Australia vs. Peru (in Sochi), 10 a.m. on FS1
Denmark vs. France (in Moscow), 10 a.m. on FOX
Iceland vs. Croatia (in Rostov-on-Don), 2 p.m. on FS1
Nigeria vs Argentina (in Saint Petersburg), 2 p.m. on FOX
 
Wednesday, June 27
South Korea vs. Germany (in Kazan), 10 a.m. on FS1
Mexico vs. Sweden (in Yekaterinburg), 10 a.m. on FOX
Switzerland vs. Costa Rica (in Nizhny Novgorod), 2 p.m. on FS1
Serbia vs. Brazil (in St. Petersburg), 2 p.m. on FOX
 
Thursday, June 28
Japan vs. Poland (in Volgograd), 10 a.m. on FS1
Senegal vs. Colombia (in Samara), 10 a.m. on FOX
England vs. Belgium (in Kaliningrad), 2 p.m. on FOX
Panama vs. Tunisia (in Saransk), 2 p.m. on FS1

Saturday, June 30

Round of 16 in Kazan (Match 50: Group C winner vs. Group D runner-up), 10 a.m. on FOX
Round of 16 in Sochi (Match 49: Group A winner vs. Group B runner-up), 2 p.m. on FOX
 
Sunday, July 1
Round of 16 in Moscow (Match 51: Group B winner vs. Group A runner-up), 10 a.m. on FOX
Round of 16 in Nizhny Novgorod: Match 52, Group D winner vs. Group C runner-up, 2 p.m. on FOX
 
Monday, July 2
Round of 16 in Samara (Match 53: Group E winner vs. Group F runner-up), 10 a.m. on FS1
Round of 16 in Rostov-on-Don (Match 54: Group G winner vs. Group H runner-up), 2 p.m. on FOX
 
Tuesday, July 3
Round of 16 in Saint Petersburg (Match 55: Group F winner vs. Group E runner-up), 10 a.m. on FS1
Round of 16 in Rostov-on-Don (Match 56: Group H winner vs. Group G runner-up), 2 p.m. on FOX
 
Friday, July 6
Quarterfinal in Nizhny Novgorod (Match 57: Match 49 winner vs. Match 50 winner), 10 a.m. on FS1
Quarterfinal in Moscow (Match 58: Match 53 winner vs. Match 54 winner), 2 p.m. on FS1
 
Saturday, July 7
Quarterfinal in Samara (Match 60: Match 55 winner vs. Match 66 winner), 10 a.m. on FOX
Quarterfinal in Kazan (Match 59: Match 51 winner vs. Match 52 winner), 2 p.m. on FOX
 
Tuesday, July 10
Semifinal in Saint Petersburg (Match 61: Match 57 winner vs. Match 58 winner), 2 p.m. on FOX
 
Wednesday, July 11
Semifinal in Moscow (Match 62: Match 59 winner vs. Match 60 winner), 2 p.m. on FOX
 
Saturday, July 14
Third-place match in Saint Petersburg (Match 63: Match 61 loser vs. Match 62 loser), 10 a.m. on FOX
 
Sunday, July 15
Final in Moscow (Match 64: Match 61 winner vs. Match 62 winner), 11 a.m. on FOX